Kodeks postaw patriotycznych

Na przełomie maja i czerwca 2018 r. uczniowie drugich i trzecich klas gimnazjalnych naszej szkoły uczestniczyli w pracach nad Kodeksem postaw patriotycznych. Było to jedno z zadań wykonywanych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła Młodych Patriotów" organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego

Informacja i zdjęcia: Remigiusz Sulewski, zapraszamy do galerii.

Tworzenie dokumentu przebiegało wieloetapowo. Na początku uczniowie stwierdzili, że Kodeks powinien dostarczać odpowiedzi na następujące pytania:

  •  Kto zasługuje na miano patrioty?
  •  Jak należy rozumieć pojęcie ojczyzny?
  •  Co lub kogo patriota otacza czcią, kultywuje?
  •  Co powinien wiedzieć, znać, czym się interesować?
  •  Jakie ma obowiązki wobec ojczyzny?
  •  W jaki sposób powinien reprezentować swoją ojczyznę wobec innych narodów?
  •  Czym jest ojczyzna dla patrioty?
  •  Jaki pożytek z patrioty ma ojczyzna?

Uczniowie klasy 3c i 2e w ramach warsztatów prowadzonych przez p. Remigiusza Sulewskiego i p. Annę Majewską, pracując w zespołach liczących od 2 do 4 osób, starali się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Wypracowane przez nich materiały stały się przedmiotem dyskusji i wzajemnych konsultacji, po czym zostały przekazane zespołowi redakcyjnemu złożonemu z uczennic klas 3a i 3d: Wiktorii Cichońskiej, Aleksandry Hopej, Katarzyny Jabłońskiej, Oliwii Klimek, Katarzyny Mazurowicz, Julii Wenzel i Magdaleny Wilczek.

Zespół stwierdził, że Kodeks powinien składać się z preambuły, wstępu, czterech rozdziałów i zakończenia. Opracowano plan kompozycyjny dokumentu i podzielono się redakcją poszczególnych części. Koordynacją całości tworzenia tekstu zajęła się uczennica klasy 3c, Joanna Chrobak. Opiekę nad pracami zespołu redakcyjnego sprawował p. Remigiusz Sulewski.

Dokument został wyeksponowany na filarze konstrukcyjnym znajdującym się w holu szkoły, co stanowi jedną z form upamiętnienia zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadania tego podjęli się uczniowie klasy 3c, Bernadetta Kuros, Konrad Masojć i Małgorzata Paulo.

Attachments:
Download this file (Kodeks postaw patriotycznych.pdf)Kodeks postaw patriotycznych[pdf]106 kB

Logo UE

Logo szkoły

Logo szkoły

Logo miasta

Logo miasta Legnica

Logo BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Zespół Szkół Integracyjnych im.Piastów Śląskich

ul. Wierzyńskiego 1
59-220 Legnica
tel. 76 723 34 50
fax. 76 723 34 40
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Statystyka

Użytkowników:
8
Artykułów:
1518
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
761026

Gościmy

Odwiedza nas 102 gości oraz 1 użytkownik.