Terapia pedagogiczna

Terapia pedagogicznaZajęciami terapii pedagogicznej objęci są uczniowie mający specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Głównymi i najbardziej powszechnymi problemami wśród specyficznych trudności w uczeniu się są dysleksja, dysgrafia oraz dysortografia.

Występują one jako rezultat różnorodnych zaburzeń dotyczących :

• percepcji wzrokowej,

• percepcji słuchowej,

• lateralizacji,

• motoryki dużej i małej (grafomotoryki).

Istota prowadzonych zajęć terapii pedagogicznej sprowadza się do korekcji, czyli usprawniania zaburzonych funkcji poznawczych i ruchowych dziecka oraz ich współdziałania, a także do kompensacji- usprawniania funkcji dobrze rozwijających się w celu wspomagania lub częściowego zastępowania funkcji słabszych.

Na zajęciach terapii pedagogicznej, obok usprawniania funkcji uczestniczących w nauce czytania i pisania, rozwija się umiejętność :

• czytania / technika i rozumienie czytanej treści/

• pisania / poprawność ortograficzna i wygląd graficzny pisma/

• mówienia.

Uczniowie uczestniczą w Programie Edukacyjno- Terapeutycznym ,,Ortograffiti” – jedynym kompleksowym systemie pomocy uczniom z dysleksją lub mającymi trudności w nauce ortografii. Program uzyskał rekomendację Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Od dwóch lat również uczniowie klas młodszych mają możliwość pracy w oparciu o specjalnie dla nich przygotowany Program ,, Ortograffiti z Bratkiem’’. Jest to innowacyjny model postępowania terapeutycznego, który integruje działania nauczyciela, ucznia i rodzica w jeden spójny system. Mali uczestnicy Akademii Bratka poprzez dominujące w Programie uczenie się wielozmysłowe , rozwijają i doskonalą swoje umiejętności czytania i pisania.

Logo UE

Logo szkoły

Logo szkoły

Logo miasta

Logo miasta Legnica

Logo BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Zespół Szkół Integracyjnych im.Piastów Śląskich

ul. Wierzyńskiego 1
59-220 Legnica
tel. 76 723 34 50
fax. 76 723 34 40
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Statystyka

Użytkowników:
8
Artykułów:
1497
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
720321

Gościmy

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.