INTEGRACJA
„ Każdy ma prawo do szczęścia … ”
Maria Grzegorzewska
Integracja jest wspólnym wychowywaniem dzieci sprawnych i niepełnosprawnych.
Jej celem jest stworzenie szansy różnym dzieciom na nawiązywanie wzajemnych kontaktów, dostosowywanie się oraz stworzenie jednego zespołu. Jest to proces obustronny, który każdego czegoś uczy.
Integracja to, przygotowywanie osób niepełnosprawnych do życia w społeczeństwie ludzi zdrowych oraz ukształtowanie umiejętności ich wzajemnej akceptacji. Przy czym akceptacja nie może być jedynie tolerancją. Musi ona oznaczać więzi łączące osoby zdrowe i niepełnosprawne na zasadzie „ mądrze pomagam, ale nie wyręczam”.
Nasza szkoła integracyjna stwarza uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych warunki do pełnego uczestniczenia w procesie edukacji - zdobywania wiedzy i umiejętności, kształtowania właściwych postaw społecznych oraz rozwijania wrażliwości twórczej i społecznej. Choć uczniowie o specjalnych potrzebach w wielu sytuacjach szkolnych lub życiowych wymagają szczególnej pomocy nauczycieli, wychowawców i zatrudnionych specjalistów, nie oznacza to wcale, że ich zdrowi rówieśnicy w jakikolwiek sposób na tym tracą.
Integracja sprzyja wszechstronnemu rozwojowi młodzieży i dzieci zarówno zdrowych jak i niepełnosprawnych. Stwarza lepsze warunki nauczania, ponieważ nauka odbywa się w mniejszych grupach i z wykorzystaniem różnorodnych form i metod. Daje szansę rozwoju poprzez wzbogacenie procesu nauczania terapią prowadzoną przez specjalistów. Sprzyja rozwijaniu uzdolnień i talentów u dzieci, ponieważ nauczyciele zwracają szczególną uwagę na indywidualność każdego dziecka.
W celu zapewnienia optymalnego rozwoju intelektualnego, społecznego, zdrowotnego i emocjonalnego uczniów w szkole prowadzone są zajęcia specjalistyczne:
- terapia logopedyczna
- rehabilitacja ruchowa
- Szkoła Prostych Pleców
- zajęcia z psychologiem
- opieka pedagogów szkolnych
- zajęcia surdopedagogiczne
- zajęcia tyflopedagogiczne
- terapia pedagogiczna
- terapia EEG biofeedback
- biblioterapia
Oddziały integracyjne są mniej liczne – liczą od 15 do 20 uczniów, w tym 3 – 5 uczniów niepełnosprawnych. W oddziale integracyjnym zatrudniony jest dodatkowo nauczyciel – tzw. nauczyciel wspomagający ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym, którego głównym zadaniem jest wspieranie uczniów niepełnosprawnych w procesie edukacji.
W szkole zatrudnione są osoby na stanowisku pomoc nauczyciela, które pomagają dzieciom niepełnosprawnym w komunikacji wewnątrzszkolnej oraz czynnościach samoobsługowych.
Każde dziecko niepełnosprawne może liczyć na pomoc innych uczniów oraz pracowników szkoły, może znaleźć kolegów i przyjaciół wśród zdrowych rówieśników.
Baza i wyposażenie szkoły
Budynek szkoły został zaprojektowany i zbudowany z myślą o uczniach niepełnosprawnych. Do szkoły prowadzą podgrzewane podjazdy, a w drzwiach wejściowych zamontowane są fotokomórki, które ułatwiają wejście do szkoły uczniom niepełnosprawnym. Komunikację wewnątrz szkoły umożliwiają windy, przestronne korytarze z zamontowanymi po bokach poręczami oraz szersze od tradycyjnych drzwi wejściowe do klas i pomieszczeń sanitarnych, które są przystosowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Szczególne znaczenie mają znajdujące się w salach aparaty telefoniczne, które ułatwiają błyskawiczny kontakt z gabinetem medycznym i osobami zajmującymi się obsługą sanitarną uczniów niepełnosprawnych.
Na korytarzach zamontowano dzwonki świetlne ułatwiające orientację wzrokową uczniom niedosłyszącym. Odmienna kolorystyka poszczególnych kondygnacji została wykonana
z myślą o uczniach niedowidzących. W salach lekcyjnych zamontowano tablice ruchome pionowe, umożliwiające korzystanie z nich uczniom niepełnosprawnym, w tym również poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Sale lekcyjne są urządzone również z myślą
o uczniach niepełnosprawnych. Ławki są lekkie i umożliwiają uczniom siedzenie w nich pojedynczo. Lekkość ławek pozwala na szybkie i swobodne przestawianie ich w wysepki
i tworzenie różnego rodzaju kombinacji. Meble w salach mają lekkie konstrukcje,
nie zajmują wiele miejsca, dlatego też uczniowie z dysfunkcjami narządów ruchu mają dużą swobodę w poruszaniu się.
W szkole oprócz sal lekcyjnych, świetlicy i biblioteki znajdują się gabinety:
- psychologa,
- pedagoga,
- terapeuty pedagogicznego,
- logopedy,
- tyflopedagoga,
- rehabilitanta (z wyposażeniem do ćwiczeń usprawniających m.in. suchy basen, UGUL oraz ATLAS).
Zarówno szkoła podstawowa, gimnazjum jak i liceum posiadają wyposażone pracownie komputerowe z Internetem, w których odbywają się zajęcia lekcyjne
z informatyki.
Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w nowoczesnych obiektach sportowych – hala sportowa oraz kompleks boisk do gier sportowych i stadion lekkoatletyczny.
Szkoła dysponuje trzema busami, którymi dowożeni są do szkoły uczniowie niepełnosprawni.
W ramach pracy szkoły prowadzone jest nauczanie przyszpitalne. Współpracujemy
z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy, w którym pracownicy naszej szkoły organizują zajęcia dydaktyczno – wychowawcze dzieci hospitalizowanych na oddziale pediatrii i chirurgii dziecięcej.
„ NASZA INTEGRACJA – NASZ ŚWIAT – NASZ ŚWIADOMY WYBÓR ”
Szkolne Dni Integracji
SZKOLNE DNI INTEGRACJI W ZESPOLE SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH
im. Piastów Śląskich W LEGNICY
Każdego roku w maju w Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich w Legnicy odbywają się Szkolne Dni Integracji. W szkole organizowane są wtedy konkursy, zabawy, warsztaty oraz zawody i rozgrywki sportowe. Różnorodność odbywających się zabaw daje szansę wszystkim uczniom a w szczególności uczniom niepełnosprawnym na wykazanie się swoimi umiejętnościami i zdolnościami. Wszyscy uczniowie mogą wspólnie bawić się i wchodzić w swobodne relacje rówieśnicze.
Szkolne Dni Integracji wzbogaca zawsze Miejski Konkurs Plastyczny ''Ku Integracji'' organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Tadeusza Krzakowskiego. Corocznie do udziału w tym konkursie zapraszamy przedszkola, szkoły i ośrodki szkolno- wychowawcze. Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Uwieńczeniem Szkolnych Dni Integracji jest sobotni festyn rodzinny. W tym dniu laureatom konkursów wręczane są nagrody i dyplomy .
Dziękujemy bardzo wszystkim sponsorom, dzięki którym możemy organizować Szkolne Dni Integracji i nagradzać laureatów konkursów.
Logo UE
Projekty Unijne
Logo szkoły
Logo miasta
Zespół Szkół Integracyjnych im.Piastów Śląskich
Statystyka
- Użytkowników:
- 8
- Artykułów:
- 1551
- Zakładek:
- 6
- Odsłon artykułów:
- 861307
Gościmy
Odwiedza nas 321 gości oraz 0 użytkowników.