INTEGRACJA

„ Każdy  ma  prawo  do  szczęścia … ”
Maria  Grzegorzewska

Integracja jest wspólnym wychowywaniem dzieci sprawnych i niepełnosprawnych. 
Jej celem jest stworzenie szansy różnym dzieciom na  nawiązywanie  wzajemnych kontaktów,  dostosowywanie się oraz stworzenie jednego zespołu. Jest to proces obustronny, który każdego czegoś uczy.

Integracja to, przygotowywanie osób niepełnosprawnych do życia w społeczeństwie ludzi zdrowych oraz ukształtowanie umiejętności ich wzajemnej akceptacji. Przy czym akceptacja nie może być jedynie tolerancją. Musi ona oznaczać więzi łączące osoby zdrowe i niepełnosprawne na zasadzie „ mądrze pomagam, ale nie wyręczam”.

Nasza szkoła integracyjna stwarza uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych warunki do pełnego uczestniczenia w procesie edukacji - ­zdobywania wiedzy i umiejętności, kształtowania właściwych postaw społecznych oraz rozwijania wrażliwości twórczej i społecznej. Choć uczniowie o specjalnych potrzebach w wielu sytuacjach szkolnych lub życiowych wymagają szczególnej pomocy nauczycieli, wychowawców i zatrudnio­nych specjalistów, nie oznacza to wcale, że ich zdrowi rówieśnicy w jakikolwiek sposób na tym tracą.

Integracja sprzyja wszechstronnemu rozwojowi młodzieży i dzieci zarówno zdrowych jak i niepełnosprawnych. Stwarza lepsze warunki nauczania, ponieważ nauka odbywa się w mniejszych grupach i z wykorzystaniem różnorodnych form i metod. Daje szansę rozwoju poprzez wzbogacenie procesu nauczania terapią prowadzoną przez specjalistów. Sprzyja rozwijaniu uzdolnień i talentów u dzieci, ponieważ nauczyciele zwracają szczególną uwagę na indywidualność każdego dziecka.

W celu zapewnienia optymalnego rozwoju intelektualnego, społecznego, zdrowotnego i emocjonalnego uczniów w szkole prowadzone są zajęcia specjalistyczne:

 Oddziały integracyjne są mniej  liczne – liczą od 15 do 20 uczniów, w tym 3 – 5 uczniów niepełnosprawnych. W oddziale integracyjnym zatrudniony jest dodatkowo nauczyciel – tzw. nauczyciel wspomagający ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym, którego głównym zadaniem jest wspieranie uczniów niepełnosprawnych w procesie edukacji.

W szkole zatrudnione są osoby na stanowisku pomoc nauczyciela, które pomagają dzieciom niepełnosprawnym w komunikacji wewnątrzszkolnej oraz czynnościach samoobsługowych.

Każde dziecko niepełnosprawne  może liczyć na pomoc innych uczniów oraz pracowników szkoły, może znaleźć kolegów i przyjaciół wśród zdrowych rówieśników.

 

 

Logo UE

Logo szkoły

Logo szkoły

Logo miasta

Logo miasta Legnica

Logo BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Zespół Szkół Integracyjnych im.Piastów Śląskich

ul. Wierzyńskiego 1
59-220 Legnica
tel. 76 723 34 50
fax. 76 723 34 40
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Statystyka

Użytkowników:
8
Artykułów:
1551
Zakładek:
6
Odsłon artykułów:
861300

Gościmy

Odwiedza nas 280 gości oraz 0 użytkowników.